مرجع دانلود پایان نامه , مقاله و تحقیق های دانشجویی و دانش آموزی

دسته بندی محصولات

اطلاعیه فروشگاه

کلیه محصولات موجود در این فروشگاه ، به صورت کاملاً اختصاصی بوده و از همکاران عزیز و گرامی تقاضامندیم از انتشار آن ها بدون ذکر منبع خودداری نمایند. بانک بسیار کاملی از پایان نامه ، مقاله و تحقیق های دانشجویی و دانش آموزی در آرشیو ما موجود می باشد. در صورتی که موفق به پیدا کردن مقاله مورد نظر خود نشدید ، جهت سفارش پایان نامه ، مقاله و تحقیق ، با شماره تماس 09107604121 و یا آدرس ایمیل cn.psgd@gmail.com ارتباط برقرار نمائید.

شناسایی استراتژی کنترل تعادل در اجرای بالانس روی پارالل

شناسایی استراتژی کنترل تعادل در اجرای بالانس روی پارالل

عنوان: شناسایی استراتژی کنترل تعادل در اجرای بالانس روی پارالل

قالب بندی: WORD

تعداد صفحات: 18

این تحقیق در مورد شناسایی استراتژی کنترل تعادل در اجرای بالانس روی پارالل می باشد و به صورت یک مقاله پژوهشی و تحقیقی ، جمع آوری گردیده که برای استفاده ی دانشجویان رشته تربیت بدنی و دیگر رشته های مرتبط پیشنهاد می گردد. 

چکیده

هدف از این مطالعه،شناسایی استراتژی کنترل تعادل هنگام اجرای بالانس بر روی پارالل‏ بود.تعداد 8 نفر ژیمناست باتجربه در این تحقیق شرکت کردند.

تعداد 18 مارکر منعکس‏کننده نور کروی شکل،به قطر 2 سانتی متر روی نقاط مشخص شده آناتومیکی‏ آزمودنی‏ها نصب شد.آزمودنی‏ها،حرکت بالانس را سه بار روی یک پارالل شبیه‏سازی شده‏ انجام دادند.حرکت بالانس با استفاده از سیستم آنالیز حرکتی‏1 (Analysis system) Motion با سه دوربین دیجیتال و با فرکانس 120 هرتز به مدت 5 ثانیه ثبت گردید.اندازه‏های‏ آنتروپومتریک هر فرد شامل جرم اندام‏ها،موقعیت مرکز جرم و طول هر اندام تعیین گردید. دامنهء حرکتی،سرعت و شتاب زاویه‏ای مفاصل مختلف بدن در نرم‏افزار EVa محاسبه شد. سپس با استفاده از روش دینامیک معکوس در محیط نرم‏افزار MATLAB و بهره‏گیری از یک‏ مدل 5 قسمتی،گشتاور مفاصل مچ دست،آرنج،شانه و ران محاسبه شد.برای کاهش‏ پارازیت‏های اطلاعات از فیلتر دیجیتال با فرکانس بر شی 2 هرتز مورد استفاده قرار گرفت. جهت تحلیل داده‏ها از تست‏های آماری MANOVA و t وابسته استفاده گردید.میزان تغییرات و نوسانات مرکز جرم اندام‏ها و مرکز جرم کلی بدن در جهت قدامی-خلفی‏ بیشتر از جهت داخلی-خارجی بود(005/0- p).گشتاور مفاصل مچ دست،آرنج،شانه و ران‏ در کنترل تعادل دخالت داشتند،اما نقش گشتاور مفصل مچ دست بیشتر از سایر مفاصل بود. در نتیجه‏گیری کلی اینکه،درگیری گشتاور مفاصل برای حفظ تعادل در اجرای بالانس روی‏ پارالل به ترتیب مچ،آرنج،شانه و ران است.

کلید واژه‏ها: بالانس روی دست،دینامیک معکوس،استراتژی کنترل تعادل و گشتاور مفاصل.

مقدمه

اگر چه توانایی نگهداری تعادل و پایداری بدن برای انجام فعالیت‏های روزمره و اجرای‏ مهارت‏های حرکتی و ورزشی ضروری است.اما بشر تاکنون نتوانسته همه جزئیات حفظ تعادل‏ را بررسی کند و به این سؤال که چگونه تعادل برقرار می‏شود،به طور کامل پاسخ گوید.

کنترل تعادل بدن نیازمند همکاری سه منبع حسی بینایی،دهلیزی و حسی- عمقی است. اطلاعات فراهم شده توسط این سه سیستم به وسیلهء سیستم عصبی مرکزی یکپارچه می‏شود و به صورت پاسخ حرکتی مناسب برای نگهداری تعادل بدن به اجرا در می‏آید.محققان زیادی به‏ بررسی الگوهای فعالیت عضلانی یا استراتژی‏های حرکتی در وضعیت ایستاده روی پاها پرداخته‏اند.با توجه به نحوهء تحریک عضلات و حرکت اندام‏های مختلف،سه استراتژی مشتمل بر استراتژی مچ پا،ران و قدم برداشتن به منظور نگهداری تعادل بدن مشخص شده‏اند.استراتژی‏ مچ پا اولین استراتژی کنترل‏کننده نوسان در وضعیت ایستاده روی پاها می‏باشد که حول مفصل‏ مچ پا متمرکز است.در این استراتژی با حرکت بدن حول مفصل مچ پا،حرکت مرکز جرم بدن‏ در محدودهء پایداری سطح اتکا باقی می‏ماند.این استراتژی،هنگامی که نیروهای بر هم‏ زنندهء تعادل کوچک و سطح اتکا سفت باشد،به کار می‏رود.در استراتژی ران موقعیت با ایجاد حرکت بزرگ و سریع در مفصل ران و حرکت مخالف در مفصل مچ پا کنترل می‏شود. استراتژی ران برای بازگرداندن تعادل در برابر نیروهای بر هم زننده بزرگ‏تر،سریع‏تر و در وضعیت‏ آشفته و یا زمانی که سطح اتکا کوچک است،مورد استفاده قرار می‏گیرد.وقتی آشفتگی ایجاد شده به حدی شدید باشد که استراتژی مچ و ران برای حفظ تعادل کافی نباشد،از استراتژی گام‏ برداشتن برای برگردادن مرکز ثقل به محدودهء سطح اتکا استفاده می‏شود.

بسیاری از محققان به بررسی جوانب مختلف فرایند حفظ تعادل در انسان پرداخته‏اند.برای مثال، برخی از محققان به بررسی فرایند حفظ تعادل در بیماری‏های مختلف عصبی-عضلانی(24،23)، گروه‏های سنی(21،18)و جنسیت(18،22)پرداخته‏اند.در این میان،عده‏ای نیز به بررسی حفظ تعادل در اجرای مهارت‏های ورزشی پرداخته‏اند.برای مثال،محققان به مطالعه موضوع‏ تعادل در ورزش ژیمناستیک و مقایسه آن با برخی از رشته‏های ورزشی دیگر پرداخته و نقش‏ سیستم‏های درگیر در حفظ تعادل در این رشته ورزشی را مورد بررسی قرار داده‏اند. در بین مهارت‏های متنوع ژیمناستیک،حفظ تعادل روی دست‏ها(بالانس)به عنوان یک مهارت‏ پایه و کلیدی اهمیت زیادی دارد که یادگیری مطلوب این حرکت می‏تواند موجب بالا رفتن‏ کیفیت اجرای حرکات مختلف ژیمناستیک و در نتیجه موجب کسب امتیاز بالاتر گردد.در مقایسه با وضعیت ایستادن روی پاها،بالانس روی دست از پایداری کمتری برخوردار است، چون در حالت ایستادن روی دست‏ها سطح اتکا نسبت به ایستادن روی پاها کاهش می‏یابد، اطلاعات سیستم‏های بینایی و وستیبولار تغییر پیدا می‏کند،عضلات مچ دست برای تحمل‏ وزن و تولید گشتاور کافی حول مچ سازگاری ندارند و سرانجام حالت ایستادن روی دست‏ها یک‏ حالت کمتر تمرین شده است.

استراتژی مورد استفاده در حفظ تعادل،با میزان نوسانات،سرعت و دامنهء تغییر وضعیت مفاصل‏ درگیر در عملکرد تعادلی ارتباط مستقیم دارد.اغلب مطالعات انجام شده روی تعادل،در حالت‏ ایستاده آناتومیکی(ایستادن روی پاها) انجام شده و کمتر به وضعیت وارونه(روی دست‏ها) توجه شده است.در اجرای حرکت بالانس و استراتژی‏های درگیر اطلاعات بسیار اندکی در دسترس است که نیاز به بررسی دقیق و مشخص کردن جزئیات بیشتری دارد.در مطالعه‏ای که‏ توسط Kerwin و Trewarthe در سال 2001 میلادی انجام شده،استراتژی مچ،شانه و ران برای‏ کنترل تعادل در حالت بالانس نام برده شده است(9).در مطالعهء انجام شده نقش مفصل آرنج‏ در حفظ تعادل مورد توجه قرار نگرفت که به نظر می‏رسد پرداختن به آن ضروری است. همچنین با توجه به کاربرد حفظ تعادل روی وسایل مختلف ژیمناستیک مانند پارالل و دار حلقه‏ که نیازمند گرفتن (Grip) می‏باشد،بررسی استراتژی حفظ تعادل در این وضعیت را ضروری‏ می‏سازد که توجه به آن به ارتقای سطح کیفی و اجرای زیبای حرکات کمک می‏کند.از سوی‏ دیگر،تعیین استراتژی‏های حفظ بالانس روی پارالل می‏تواند در شناخت عوامل مرتبط با کنترل پاسچر در وضعیت وارونه و آموزش این مهارت مؤثر باشد.بنابراین هدف از این تحقیق، شناسایی استراتژی حفظ تعادل در اجرای بالانس روی پارالل شبیه‏سازی شده بود.

فهرست مطالب

چکیده
مقدمه
روش تحقیق
بحث و نتیجه‏ گیری


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 3,500 تومان
عملیات پرداخت با همکاری بانک انجام می شود
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
Controle-Taadol_1860184_9388.zip664.6k