مرجع دانلود پایان نامه , مقاله و تحقیق های دانشجویی و دانش آموزی

دسته بندی محصولات

اطلاعیه فروشگاه

در صورتی که به دلایل مختلف ، موفق به دریافت محصول نشدید، جهت راهنمایی و مشاوره از طریق تلگرام و یا تماس با شماره 09107604121 و یا آدرس ایمیل cn.psgd@gmail.com ارتباط برقرار نمائید.

زندگینامه و آثار سهراب سپهری

زندگینامه و آثار سهراب سپهری

عنوان: زندگینامه و آثار سهراب سپهری

قالب بندی: WORD

تعداد صفحات: 27

این تحقیق در مورد سهراب سپهری ، یکی از شاعران پرآوازه معاصر ایران می باشد که زندگینامه ، آثار ، ویژگی اشعار ، نظر دیگر شعرا در مورد وی ، نقاشی ها و نمونه اشعار سهراب را بیان می نماید.

چكيده

سهراب سپهری شاعر و نقاش معاصر ایران در ۱۵ مهر ماه ۱۳۰۷ در کاشان پا به عرصه حیات گذشت و در ۱۳ اردیبهشت ۱۳۵۹ در تهران درگذشت.

وی پس از طی تحصیلات شش ساله ابتدایی در دبستان خیام کاشان (۱۳۱۹) و متوسطه در دبیرستان پهلوی کاشان (خرداد ۱۳۲۲) و به پایان رساندن دوره ی دو ساله ی دانشسرای مقدماتی پسران (خرداد ۱۳۲۴)، در آذر ۱۳۲۵ به استخدام اداره ی فرهنگ کاشان در آمد. در شهریور ۱۳۲۷ در امتحانات ششم ادبی شرکت نمود و دیپلم دوره ی دبیرستان خود را دریافت نمود. سپس به تهران آمد و در دانشکده ی هنرهای زیبای دانشگاه تهران به تحصیل پرداخت و هم زمان به استخدام شرکت نفت در تهران در آمد که پس از هشت ماه کار استعفا کرد. سپهری در سال ۱۳۳۰ نخستین مجموعه ی شعر نیمایی خود را به نام «مرگ رنگ» انتشار داد. در سال ۱۳۳۲ از دانشکده هنرهای زیبا فارغ التحصیل شد و به دریافت نشان درجه ی اول علمی نیز نایل آمد. در همین سال در چند نمایشگاه نقاشی در تهران شرکت نمود و نیز دومین مجموعه ی اشعار خود را با عنوان «زندگی خواب ها» منتشر کرد. آنگاه به تأسیس کارگاه نقاشی همت گماشت. در آذر ۱۳۳۳ در اداره ی کل هنرهای زیبا (فرهنگ و هنر) در قسمت موزه ها شروع به کار کرد و در ضمن در هنرستان های هنرهای زیبا نیز به تدریس می پرداخت. در مهر ۱۳۳۴ ترجمه ی اشعار ژاپنی از وی در مجله ی «سخن» به چاپ رسید. در مرداد ۱۳۳۶ از راه زمینی به کشورهای اروپایی سفر کرد و به پاریس و لندن رفت. ضمناً در مدرسه ی هنرهای زیبای پاریس در رشته ی لیتوگرافی نام نویسی نمود. وی همچنین کارهای هنری خود را در نمایشگاه ها به معرض نمایش گذاشت. حضور در نمایشگاه های نقاشی همچنان تا پایان عمر وی ادامه داشت. وی سفرهای دیگری به کشورهای جهان نمود.

مقدمه:

تحولات ادبي جامعه ي ايران چه در نظم و چه در نثر از زمان امضاي فرمان مشروطيت اتفاق افتاد . شعر اين دوره با پويايي و تازگي محتوا و طرح مسائلي هم چون آزادي، وطن، قانون، كارگران و …. توانست با جنبش مشروطيت هم گام شود . با اين همه، هنوز انديشه ي تغيير در ساخت و صورت شعر به طوري جدي و عميق مطرح نشده بود . در همين سال ها، عشقي،لاهوتي، دهخدا، اشرف الدين حسيني ( نسيم شمال ) و ايرج ميرزا هر يك كوشيدند ، تا راهي نو در شعر بگشايند . تقي رفعت، شمس كسايي، جعفر خامنه اي و لاهوتي نيز از چهره هايي بودند كه با سرودن اشعاري فارغ از قيد تساوي مصراع ها و قافيه بندي هاي معمول، به ايجاد شيوه اي تازه كمك كردند و سرانجام، نيما يوشيج ( علي اسفندياري ) با سرودن قطعه ي » افسانه « در سال ۱۳۰۱ آغازگر تحولي بزرگ شد و پس از آن در سال ۱۳۱۶ شعر » ققنوس « ، نخستين شعر خود را كه از نظرگاه تخيل و وزن آرايي و قافيه بندي با شعر گذشتگان كاملاً متفاوت بود، عرضه كرد سهراب سپهري ۱۳۰۷-۱۳۵۹( ه . ش ) از نخستين كساني بود كه راه نيما را شناخت و به پيروي از او پرداخت . زبان شعري سهراب در برخي اشعارش ساده و بي آلايش و در برخي ديگر آميخته با مضامين و مفاهيم عرفاني و فلسفي و همراه با نمادهايي است كه محصول سفرها و آشنايي او با آيين هاي بودايي، برهمايي، انديشه هاي كريشنامورتي – عارف معروف معاصر هندي – و نيز انديشه ي عرفاي بزرگ ایرانی و اسلامي است . جز اين، سهراب با ادبيات اروپايي نيز آشنايي داشت و ترجمه هايي چند نيز از او باقي مانده است . زندگي سهراب سپهري، پس از ۵۲ سال درارديبهشت ۱۳۵۹ با بيماري سرطان به پايان رسيد.

فهرست مطالب

چكيده
مقدمه
زندگی‌
شعر سهراب
نقاشی
نظر منتقدين در مورد سهراب
شهاب مقربين، شاعر
عبدالعلي دستغيب،منتقد
سفرهای خارج از کشور
نمایشگاه‌های نقاشی
درگذشت
نکوداشت
نمونه ای از شعر سهراب سپهری از مجموعه “حجم سبز” 
سال شمار زندگي سهراب سپهري
خاتمه
منابع


اشتراک بگذارید:

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 4,300 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
Sohrab-Sepehri_1764079_9245.zip357.4k