مرجع دانلود پایان نامه , مقاله و تحقیق های دانشجویی و دانش آموزی

دسته بندی محصولات

اطلاعیه فروشگاه

در صورتی که به دلایل مختلف ، موفق به دریافت محصول نشدید، جهت راهنمایی و مشاوره از طریق تلگرام و یا تماس با شماره 09107604121 و یا آدرس ایمیل cn.psgd@gmail.com ارتباط برقرار نمائید.

خودشناسی و ضرورت آن

خودشناسی و ضرورت آن

عنوان: خودشناسی و ضرورت آن

قالب بندی: WORD

تعداد صفحات: 16

توجهاین تحقیق در مورد خودشناسی می باشد و ضرورت و فو

مقدمه

خودشناسي به معناي خودشناسي شناسنامه اي نيست بلكه بدين معناست كه انسان تمام واقعي خود را در جهان آفرينش دريابد و بفهمد كه پرتوي از عالم ربوبي است. موجودي ملكوتي است كه آگاه و مختار و آزاد آفريده شده تا به سوي كمال نامتناهي سير كند و با افرينش ويژه اش مسئوليت پرورش و ساختن خويش را بر عهده گرفته است. در سايه چنين شناختي زمينه رشد و تعالي و تذهيب انسان فراهم مي گردد. تلاش و كوشش بي وقفه پيامبران الهي(عليهم السلام) اين بوده كه فطرت انسان ورا بيدا سازند تا به گوهر وجود خويش پي ببرند و وابستگي و ارتباط خود با خداوند را دريابند و همه چيزشان را در راه تحصيل مقام رضا و قرب به پرودرگار صرف نمايند. پيامبران(ع) آمدند تا انسان ها را در طريق شناخت و توجه به فضائل و مكارم و به كار بستن آنها براي نيل به مدارج كمال و قرب به حق، راهنمايي و ياري كنند. اميرمؤمنان(ع) كه خود پيشتاز ميدان خودسازي و بندگي است در حديثي نفيس و گهربار مي فرمايد: «مَن كَرمَت عَلَيه نَفسَه هَانَت عَلَيه شَهوَاتَة؛ هر كس نفس خويش را گرامي بدارد، خواهش هاي او در نظرش پست و بي مقدار خواهد شد.»

در حقيقت «خودسازي» و «خودشناسي» آن چنان به هم وابسته و در هم تنيده اند كه مي توان گفت دو روي يك سكه اند. «خودسازي» چيزي جز تلاش براي تعالي هر چه بيشتر در جهت «قرب الي الله» و «قرب الي الله» نيز پيوسته با «معرفت الله» قرين و همراه است. به راستي مگر مي توان بدون «شناخت مقصد» در جهت نزديكي و رسيدن به آن تلاش كرد؟

خودشناسی یعنی چه؟

انسان موجودى است که داراى استعدادهاى بسیار و قابلیت هاى بى شمارى است هم از نظر ابعاد روحى و معنوى و هم از نظر توان هاى جسمى و بدنى . حال اگر کسى بخواهد وجودش را در همه این ابعاد و زمینه ها بسازد (یعنى به کمال و سعادت برساند) اولین قدیم که باید بردارد ، شناخت این استعداهاست ، مثلاً اگر بداند جسم و تن آدمى استعداد رشد را دارد که در هر یک از ورزشهاى موجود به فعلیت و کمال مى رسد ، راه براى برداشتن قدم دوم باز مى شود که “راه رسیدن به فلان ورزش چیست؟” و یا اگر بداند استعداد علم و دانش را دارد یقیناً مقدمه اى مى شود براى فراگیرى علم و دانش و به فعلیت رساندن این استعداد . یا اگر پى ببرد که قابلیت متخلّق شدن به تمام اخلاق حسنه و صفات نیک را دارد بدنبال تحقق دادن آنها در خود بر مى آید و این مقدمه اى براى خودسازى مى شود . یا اگر درک کند که از جهات مختلف دیگرى که در انسان هست فلان استعداد و فلان قابلیت و… را دارد اینها همه مقدمه مى شود براى اقدام کردن و به فعلیت رساندن! پس اولین قدم براى تحقق هر کمال و سعادتى ، شناخت استعدادهاى درونى است و این معناى این جمله است که:(خودشناسى مقدمه خودسازى است).

البته این امر مشروط به اراده و تصمیم جدى فرد است که باید در رسیدن به این خودسازى از خود نشان دهد که در این صورت توفیق الهى نیز با او یار خواهد شد.

معرفه النفس که همان خودشناسی است، بهترین معرفت هاست؛ چنانکه امام سجاد (ع) خطاب به پروردگار خود می گوید: «و اجعلنا من الذین عرفوا انفسهم؛ ما را از کسانی قرار ده که خود را شناختند». امیر مومنان (ع) می فرماید: خودشناس ترین مردم، خدا ترس ترین آنهاست. در صحف ادریس آمده است: هر که آفریده را شناخت، آفریدگار را شناخت و هر که روزی را شناخت، روزی رسان را شناخت و هر که خود را شناخت، پروردگارش را شناخت.

امام صادق (ع) می فرماید: خودشناسی انسان این است که خویشتن را به چهار طبع و چهارستون و چهار رکن بشناسد. چهار طبعش خون است و صفرا و باد و بلغم؛ و ستون هایش خرد است که از خرد فهم و حافظه مایه می گیرد؛ و ارکانش نور است و آتش و روح و آب. که اشاره به ابعاد ظاهری و باطنی است.

مقصود از معرفه النفس که مقدمه معرفه الله است این است که انسان بداند هوا و هوس که در وجود اوست با کمترین غفلت موجب ذلت او می گردد، و بشناسد که از گوهر عقلی برخوردار است که می توان در سایه هدایت او به برترین کمالات انسانی نائل شود.

بنابراین معرفه النفس از بعد فیزیکی سبب خضوع و خشوع انسان در برابر عظمت پروردگار است که با حکمت و تدبر انسان را آفریده است و از جهت معنوی، شناخت سرمایه های ارزشمندی است که در وجود او نهادینه شده است.

فهرست مطالب

مقدمه
خودشناسی یعنی چه؟
وحدت گرايي نفس
شؤون نفس
راه هاي مبارزه با نفس
انواع آگاهی از خود
ویژگی های افراد خود آگاه
ضرورت خودشناسي چيست؟
نتیجه گیری
منابع


اشتراک بگذارید:

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 3,900 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
Khodshenasi_1762181_8160.zip95.3k