مرجع دانلود پایان نامه , مقاله و تحقیق های دانشجویی و دانش آموزی

دسته بندی محصولات

اطلاعیه فروشگاه

در صورتی که به دلایل مختلف ، موفق به دریافت محصول نشدید، جهت راهنمایی و مشاوره از طریق تلگرام و یا تماس با شماره 09107604121 و یا آدرس ایمیل cn.psgd@gmail.com ارتباط برقرار نمائید.

ایدز

ایدز

عنوان: تحقیق کامل درباره بیماری ایدز

قالب بندی: WORD

تعداد صفحات: 60

نکته: این تحقیق در مورد بیماری ایدز می باشد و مطالبی نظیر عوامل، علل، پیشگیری ، درمان و … جزو بخش های آن می باشد.

پيشگفتار : 
سلامتي با ارزش ترين نعمات خداوندي است كه وسيله و لازمه هر حركت ، ابزار و همچنين هدف توسعه و تكامل مي باشد . سلامتي حق انسانها و تامين آن وظيفه اي فردي و عمومي است . تامين ، حفظ و ارتقاء سلامت جامعه ، رسالت همه حكومتها و شرط اوليه آن مشاهده همه افراد جامعه است . شناخت عواملي ( بيماريها ، حوادث ، بلاياو …) كه سلامت فرد و جامعه را تهديد مي كنند اولين قدم درجهت حفاظت ازسلامت انسانهاست .
اما بعد از قرنها كه علم خود را در اوج قدرت مي بيند و به واسطه اكتشافات پياپي بيماريها را يكي پس از ديگري ريشه كن مي نمايد و به بشريت اين مژده را مي دهد كه ديگر انسانها به واسطه بيماريهاي عفوني و واگير دار جان خود را ازدست نخواهند داد ، يكباره بروز و گسترش بيماري نوپديد و مرگ آفريني به نام ايدز كه آنرا طاعون قرن ناميدند محاسبات جامعه پزشكي جهاني را مختل مي كند.
ويژگيهاي اين بيماري از جمله سرعت انتقال و گسترش ، جهانگيري ، ميزان كشندگي و معلوليت بالا ، غير قابل درمان بودن و همچنين نهفتگي آلودگي آن و اين مطلب كه تاثيرات اين بيماري جنبه جهاني پيدا نموده و به معضلي بهداشتي ، اجتماعي ، اقتصادي مبدل گرديده جوامع بين المللي و سازمانهاي رسمي و غير رسمي را وادار نمود كه در مقابله با آن تلاش نمايد .
ايدز به صورت يك بيماري همه گير در حال گسترش است . اخيرا در سال ۲۰۰۰ بيش از پنج ميليون نفر به اين بيماري آلوده شده اند . جنبش صليب سرخ و هلا ل احمر از اين واقعيت آگاه است كه بايد در باره گسترش اين معضل تفاهم وجود داشته است و همه به طور هماهنگ پاسخ دهند . مردمي كه به HIV/AIDS آلوده هستند مستحق پاسخ بهتري از طرف جنبش مي باشند. آنها از حق سلامت بر خوردارند و ارائه كمكهاي اوليه چه در زندگي ۴روزمره و چه به هنگام بحران ، حق مسلم آنها مي باشد .
در نوامبر ۲۰۰۰ هيئت رئيسه فدراسيون بين المللي صليب سرخ و هلال احمر ، به منظور گسترش مداخلات خاص و بازنگري سياستها و دستورالعملهاي مربوط به HIV/AIDS تصميماتي اتخاذ كرد .دبير فدراسيون معتقد است كه كاركنان صليب سرخ و هلال احمر و داوطلبان بايد در مورد ايدز كاملا توانايي داشته باشند ، از شيوه هاي انتقال و تاثير اپيدمي HIV/AIDS كاملا آگاه باشند و بدانند كه چگونه ازانتقال آن جلوگيري كرده و به چه صورت تاثيرات آنرا كاهش دهند .
هيات حكام فدراسيون بين اللملي جمعيتهاي هلال احمر و صليب سرخ در سيزدهمين مجمع عمومي و در بيانيه خود شيوع بيماري ايدز را به عنوان يك بحران مخرب بهداشتي ،اجتماعي و اقتصادي به رسميت شناختند ،واعلام نمودند طبق اصول اساسي خود يعني بشر دوستي ،بيطرفي و بي غرضي متعهد به كارو خدمت به آسيب پذيرترين افراداز جامعه مبتلا به بيماري ايدز مي شوند .
در اين بيانيه مصمم مي گردد از سه طريق پيشگيري ،درمان ، مراقبت و حمايت و احترام به شخص آسيب پذيران با شيوع اين بيماري مبارزه كنند .
در اين ميان جمعيتهاي صليب سرخ و هلال احمر با توجه به اهداف تعريف شده خود با محوران تامين سلامت و زندگي انسانها بر آنند كه در اين مسير تلاش نموده و نقش مؤثري در مقابله با اين بيماري ايفا نمايند .
در همين راستا به دستور و هدايت شخص رياست محترم جمعيت هلال احمر جمهوري اسلامي ايران كميته پيش گيري و مبارزه با بيماري ايدز در جمعيت هلا احمر تشكيل گرديد .
و از آنجا كه پيشگيري از بيماريها ، بهترين ، سهل الوصول ترين موفق ترين و موثر ترين راه مبارزه با بيماريها و اعاده سلامت جامعه است و در عصر كنوني آموزش بهداشت و رفتار سالم به عنوان بهترين ركن پيشگيري از بيماريها در كليه جوامع محسوب ميگردد ،اين كميته استراتژي آموزشي را به عنوان يكي ازاستراتژيهاي برگزيده خود جهت پيش گيري از شيوع بيماري انتخاب كرد .
كميته پيشگيري و مبارزه با ايدز جمعيت هلال احمر در برنامه اجرايي اين استراتژي ،با آموزش اعضاء جواني كه در غالب گروههاي بشر دوستانه در مدارس ،دانشگاهها ، و مراكز جوانان سازماندهي شده اند و همچنين امدادگران ،داوطلبان ، كاركنان و سازماندهي شده اند و همچنين امدادگران ،داوطلبان ،كاركنان و مربيان جمعيت بر آن است تا بوسيله اين راهكار ،ضمن ارتقاء آگاهيها و كوشش در تضمين سلامتي و ايجاد رفتار بهداشتي در آنان ،به انتقال آموخته هاي فرد به ديگر اعضاي خانواده و جامعه بپردازد ،و اميدوار است با اقدامي مستمر گامي در جهت كاهش آسيب پذيري ،خطر انتقال و شيوع بيماري در جامعه بر دارد . جزوه حاضر بخشي از اين تلاش در اين راستا مي باشد .

مقدمه :
در سال ۱۹۸۱ ميلادي نوعي بيماري ناشناخته در آمريكا گزارش گرديد . عامل اين بيماري نوپديد كه در سال ۱۹۸۳ توسط محققين انستيتو پاستور فرانسه مشخص گرديد ويروس HIV و بيماري مذكور را ايدز ناميدند .
موج گسترش نگران كننده اين بيماري به سرعت مرزهاي جغرافيايي را در نورديده و تمامي كشورهاي جهان را آلوده كرده است اين بيماري لاعلاج و خانمانسوز كه ايدز يا بلاي قرن ناميده مي شود ، با سرعت غير قابل تصور به تهديد سلامت كليه جوامع پرداخته به گونه اي كه تلفات ناشي ازاين بيماري تا آخر قرن حاضر بيش از تلفات وبا و طاعون در قرن نوزدهم بوده است .
طبق برآوردهاي سازمان جهاني بهداشت تا دسامبر ۲۰۰۱ ميلادي حدود ۶۳ميليون نفر در جهان به ويروس HIV مبتلا شده اندتعداد فوت شدگان بر اثر اين عفونت بالغ بر ۲۲ ميليون نفر بوده است . تنها در سال ۲۰۰۱ غريب به پنج ميليون نفر به جمعيت افراد آلوده به اين ويروس افزوده شد و نزديك به ۳ ميليون نفر نيز طي اين سال جان خود را به دليل ابتلاءبه ايدز از دست داده اند . بيش از ۹۰% از افراد آلوده جديد ،متعلق به كشورهاي در حال توسعه مي باشند . چهارمين موج همه گيري كه از حدود سال ۱۹۹۵ در خاور ميانه و آسياي مركزي ظاهر گرديده در اوايل قرن به حد اكثر رسيده است . در حال حاضر در آسيا بخصوص آسياي جنوبي و جنوب شرقي متجاوز از۶ ميليون نفر آلوده وجود دارد .
سرعت رشد آلودگي در آسيا چند برابر ساير قاره ها است و در هر دقيقه پنج نفر جوان به اين ويروس آلوده مي شوند . انتظار مي رود كه در۶ سال آينده اين رقم به۱۲-۱۰ ميليون نفر برسد و ايدز تا سال ۲۰۲۰ ميلادي همچنان اولين علت مرگ خواهد بود .
سازمانهاي بين المللي كه متولي سياست گذاري بهداشتي در دنيا اعلام مي نمايد كه موارد گزارش شده متاسفانه فقط مقدار اندكي ازكميت واقعي آلودگي و بيماري ايدز را در دنيا مشخص نموده است .
تنها در سال ۱۹۹۹ ميلادي ۶/۵ ميليون نفر مورد جديد به موارد آلودگي با HIV اضافه شده كه حدود نيمي از آنها بين ۲۴-۱۵ سال سن دارند . لذا شناخت بيماري براي كليه خانواده ها و خصوصيات جوانان امروزي ضروري است .
طبق آخرين آمار رسمي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي ايران، تاكنون ۱۵ هزار و ۵۸۷ ايراني به HIV و ايدز مبتلا شدند كه ۳/۷ درصد از راه آميزشي بوده است.

فهرست مطالب

پيشگفتار 
مقدمه 
ايدز چيست؟
عامل مولد بيماري ايدز چيست ؟
علائم مهم بيماري ايدز 
تشخيص آلودگي با ويروس مولد بيماري ايدز چگونه است ؟
پس از ورود ويروس به بدن چه اتفاقي مي افتد ؟
الف- دوره آلودگي
الف-۱ :مرحله پنجره 
الف-۲ : مرحله آلودگي
ب- دوره بيماري 
۱- تماس جنسي
۲-دريافت خون و فرآورده هاي خوني آلوده 
۳-ابزار برنده و نافذ پوست آلوده 
۴- از راه مادر به كودك
– راههايي كه ويروس ايدز ازراه آنها منتقل نمي شود
درمان ايدز 
راههاي پيشگيري از بيماري ايدز 
۱-عموم مردم جامعه
۲- افراد در معرض خطر 
۳-افراد آلوده به ويروس
چه گروههاي در معرض خطر بيشتر براي ايدز هستند ؟ 
داروهای ضد ايدز
عوارض جانبی
ساير اقدامات انجام شده جهت كنترل ايدز در جامعه
چه كنيم كه به ويروس مولد بيماري ايدز آلوده نشويم
پيشروی بيماری ايدز در بدن
برفک 
سل
سرطان سيستم دفاعی بدن
زخم های بدخيم (کی اس) 
ذات الريه (پی سی پی) 
عفونت های مغزی 
عفونت شکم (ام ای سی) 
خطر نابينايی (سی ام وی) 
مراقبت از بيماران مبتلا به ايدز
جهت رفاه بيماران موارد ذيل توصيه مي شود
زخم بستر
ورزش
تنفس كردن
استراحت كردن و حفظ آرامش
چگونه از بيماران مبتلا به HIV در منزل مي توان مراقبت نمود؟
حمايت روحي رواني از بيماران
اقداماتی جهت مراقبت در برابر عفونت
تب خال 
واكسيناسيون 
وسائل شخصي
شستشوی البسه
نظافت خانه 
تغذيه
دستكش
سرنگ و سوزن
زباله 
تماس جنسی
ساير خدماتی كه می توانيد انجام دهيد
منابع مورد استفاده


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 6,900 تومان
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
Aids_1758345_4842.zip99.8k